Grenada vs St. Lucia CBI 2026: Grenada 235.000 USD'den E-2 anlaşmasıyla, St. Lucia 240.000 USD'den iade edilebilir tahvil rotasıyla. İsviçre danışman kıyası.
- Maliyet: Grenada 235.000 USD (NTF bağışı, 4 kişilik aile) vs St. Lucia 240.000 USD (NEF bağışı, 4 kişilik aile), Grenada biraz daha uygun maliyetlidir
- Grenada'nın belirleyici avantajı: Karayipler'deki TEK ABD E-2 yatırımcı anlaşmasına sahip CBI programı, Grenada vatandaşlarının süresiz olarak yenilenebilen bir ABD ticari yatırımcı vizesine başvurmasına imkan tanır
- Birleşik Krallık erişimi: Grenada, Birleşik Krallık'a vizesiz/eTA erişimini korumaktadır. St. Lucia, 5 Mart 2026 itibarıyla Birleşik Krallık erişimini tamamen KAYBETMİŞTİR; artık tüm pasaport sahipleri Birleşik Krallık vizesine ihtiyaç duymaktadır
- İşlem süresi: Grenada yaklaşık 6 ay (2025 reformları). St. Lucia resmi olarak 90 günü hedeflemektedir, ancak ciddi gecikmeler nedeniyle fiili süreler 14-24 ay arasındadır
- St. Lucia'nın benzersiz avantajı: Devlet tahvili (NAB) rotası, 5 yıl sonra hükümet tarafından faizsiz olarak tam olarak iade edilen 300.000 USD. Karayipler'de benzersizdir.
- ABD B1/B2: Grenada bozulmadan devam ediyor (10 yıllık çoklu giriş). St. Lucia, Beyanname 10998'den etkilenmemiştir
- Pasaport geçerliliği: Grenada 10 yıl. St. Lucia yalnızca 5 yıl, daha sık yenileme maliyeti ve çabası gerektirir
- Sonuç: Grenada, 2026'da genel olarak daha güçlü programdır. St. Lucia, iade edilebilir tahvile öncelik veren ve Birleşik Krallık seyahati ya da işlem gecikmelerinden rahatsız olmayan sermaye koruma odaklı yatırımcılara uygundur
Grenada ve St. Lucia vatandaşlığı arasında mı karar vermeye çalışıyorsunuz? Seyahat profilinize, aile büyüklüğünüze ve yatırım hedeflerinize göre uzman bir karşılaştırma için Mirabello Consultancy ile ücretsiz danışmanlık randevunuzu ayırtın.
Mirabello Consultancy, Zürih ve Dubai ofisleriyle IMC üyesi ve ACAMS sertifikalı bir yatırım göçü danışmanlık firmasıdır. 250'den fazla aileyi %99 onay oranıyla vatandaşlık ve oturum programlarında yönlendirdik. Karayipler CBI uzmanlarımız, St. Lucia'nın Birleşik Krallık erişimini kaybetmesi ve Grenada'nın işlem sürelerindeki iyileşmeler dahil, her programdaki değişikliği gerçek zamanlı olarak izlemektedir.
Grenada ve St. Lucia CBI 2026'da Nasıl Karşılaştırılır?
Grenada ve St. Lucia, sırasıyla 235.000 USD ve 240.000 USD'den başlayan, ECCIRA tarafından düzenlenen Karayip CBI programlarıdır. Grenada işlem hızında (6 ay), Birleşik Krallık'a vizesiz erişimde, benzersiz ABD E-2 anlaşmasında ve 10 yıllık pasaport geçerliliğinde öndedir. St. Lucia farklı bir iade edilebilir devlet tahvili rotası sunar ancak 14-24 aylık ciddi bir işlem gecikmesiyle karşı karşıyadır ve 5 Mart 2026'da Birleşik Krallık erişimini kaybetmiştir.
| Özellik | Grenada | St. Lucia |
|---|---|---|
| Minimum Yatırım (bağış) | 235.000 USD NTF (tek başvuru sahibi veya 4 kişilik aile) | 240.000 USD NEF (tek başvuru sahibi veya 4 kişilik aile) |
| Gayrimenkul Rotası | 270.000 USD (5 yıl elde tutma) | 300.000 USD (5 yıl elde tutma) |
| İade Edilebilir Yatırım Seçeneği | Hayır | Evet, 5 yıl sonra iade edilen 300.000 USD tahvil |
| Vizesiz Ülkeler (2026) | 147 (Henley Endeksi #27) | 138 (Henley Endeksi, Birleşik Krallık kısıtlaması sonrası)* |
| Schengen Bölgesi | Evet | Evet |
| Birleşik Krallık Erişimi | Vizesiz / eTA | Vize gerekli (5 Mart 2026'dan beri) |
| ABD E-2 Yatırımcı Anlaşması | Evet, Karayipler'de BENZERSİZ | Hayır |
| İşlem Süresi (2026 fiili) | ~6 ay | 14-24 ay (ciddi gecikme) |
| Oturum Şartı (ECCIRA, Temmuz 2026'dan itibaren) | Evet, kısa yıllık ziyaret gerekli (ECCIRA, 1 Temmuz 2026'dan itibaren yürürlükte) | Evet, kısa yıllık ziyaret gerekli (ECCIRA, 1 Temmuz 2026'dan itibaren yürürlükte) |
| Pasaport Geçerliliği | 10 yıl (yetişkinler) | Yalnızca 5 yıl |
| ECCIRA Üyeliği | Merkez ülke | Kurucu üye |
| Kardeş Dahil Etme | Evet, 18 yaş ve üzeri bekar kardeşler uygun | Evet, yalnızca 18 yaş altı bekar kardeşler |
*St. Lucia vizesiz ülke sayısı: Mart 2026 itibarıyla 138. Birleşik Krallık, 5 Mart 2026 itibarıyla vizesiz erişimi kaldırdı (Mart öncesi sayı: 146). Kaynak: Wikipedia (Visa requirements for Saint Lucian citizens); CIPU 2026.
Yüzeysel bakıldığında bu iki program neredeyse aynı görünür: aynı fiyat bandı, aynı Karayip CBI yapısı, ikisi de ECCIRA üyesi, ikisi de oturum yükümlülüğü olmadan Schengen ve Singapur/Hong Kong/Çin erişimi sunuyor. Farklar detaylarda ortaya çıkar ve bu detaylar doğru yatırımcı profili için önemli ölçüde fark yaratır.
Grenada ve St. Lucia'da Hangi Yatırım Rotaları Mevcuttur?
Grenada iki rota sunar: 235.000 USD tutarında geri ödenemez NTF bağışı (4 kişilik aileyi kapsar) ve onaylı lüks tatil köyü projelerinde 270.000 USD tutarında gayrimenkul yatırımı. St. Lucia ise üç rota sunar: 240.000 USD tutarında NEF bağışı, 300.000 USD tutarında gayrimenkul yatırımı ve benzersiz biçimde, beş yıl sonra tam olarak iade edilen 300.000 USD tutarında devlet tahvili. Tahvil rotası, Karayipler'deki tek sermaye koruyucu CBI seçeneğidir.
Grenada: National Transformation Fund (NTF)
235.000 USD tutarındaki NTF bağışı, ana başvuru sahibini veya dört kişiye kadar bir aileyi kapsar. Dört kişinin ötesindeki ek bakmakla yükümlü kişiler için kişi başı 25.000 USD ücret alınır; bu, bazı Karayip rakiplerine göre biraz daha yüksektir. NTF katkısı geri ödenemez. Devlet ücretleri ayrıdır: 1.500 USD başvuru ücreti, 1.500 USD işlem ücreti ve yetişkin başvuru sahibi başına 5.000 USD durum tespiti ücreti. Tek başvuru sahibi için toplam maliyet her şey dahil yaklaşık 244.000 USD; dört kişilik bir aile için devlet ücretleri dahil yaklaşık 265.000 USD'dir.
Grenada gayrimenkul rotası, esas olarak lüks tatil köyü mülklerinden oluşan, devlet onaylı gelişim projelerinde minimum 270.000 USD yatırım gerektirir. Bu mülkler beş yıllık elde tutma süresinin ardından diğer CBI'a uygun yatırımcılara yeniden satılabilir ve pek çoğu otel yönetim programları aracılığıyla yıllık %4-5 kira getirisi sunar.
St. Lucia: NEF Bağışı, Gayrimenkul ve Benzersiz Tahvil Rotası
St. Lucia'nın National Economic Fund (NEF) bağışı 240.000 USD'dir; Grenada'nın NTF'sinden 5.000 USD daha fazladır. 18 yaş ve üzerindeki ek bakmakla yükümlü kişiler kişi başı 20.000 USD'ye mal olur (18 yaş altındakiler kişi başı 10.000 USD). Devlet ücretleri durum tespiti ve başvuru için yetişkin başına yaklaşık 11.000 USD'dir; bu da tek başvuru sahibi için gerçek toplamı her şey dahil yaklaşık 252.000 USD'ye çıkarır.
Devlet tahvili rotası (National Action Bond, NAB), St. Lucia'nın en özgün teklifidir ve Karayipler'de gerçekten benzersizdir. Yatırımcılar, St. Lucia Hükümeti'nin beş yıl sonra tamamen geri almayı garanti ettiği 300.000 USD tutarında sıfır kuponlu devlet tahvili satın alır. Buna ek olarak 50.000 USD tutarında geri ödenemez bir idari ücret uygulanır. Etkin maliyet bu nedenle 50.000 USD artı 300.000 USD'nin beş yıl boyunca kullanılamamasıdır; bekleme süresi ve mevcut işlem gecikmeleriyle sorun yaşamayan, sermaye korumasına odaklı yatırımcılar için ikna edici bir yapıdır.
Hangi rotanın bütçenize ve yatırım hedeflerinize en uygun olduğunu anlamak mı istiyorsunuz? Mirabello Consultancy ile ücretsiz bir keşif görüşmesi ayarlayın; Karayipler CBI uzmanlarımız tüm seçenekleri profilinize göre karşılaştırır.
2026'da Hangi Pasaport Daha Güçlü Seyahat Özgürlüğü Sunar?
Ham vizesiz erişim açısından her iki pasaport da karşılaştırılabilir düzeydedir: Grenada 147 ülkeyi, St. Lucia ise 138 ülkeyi kapsar. Her ikisi de AB Schengen bölgesini, Singapur'u, Hong Kong'u ve Çin'i içerir. Ancak Grenada, eTA aracılığıyla Birleşik Krallık'a tam vizesiz erişimini korurken, St. Lucia 5 Mart 2026'da Birleşik Krallık erişimini tamamen kaybetmiştir. Grenada ayrıca başka hiçbir Karayip CBI pasaportunda bulunmayan, ABD'de ticari oturuma giden bir yol olan benzersiz ABD E-2 anlaşmasına sahiptir.
St. Lucia'nın Birleşik Krallık erişimini kaybetmesi, yatırımcıların tam olarak anlaması gereken önemli bir gelişmedir. Birleşik Krallık, yüksek sığınma başvurusu oranlarını ve CBI programına ilişkin endişeleri gerekçe göstererek, 5 Mart 2026 itibarıyla St. Lucia vatandaşlarına tam ziyaret vizesi ve transit vizesi zorunluluğu getirmiştir. Bu durum, Dominika'nın Temmuz 2023'te Birleşik Krallık erişimini kaybetmesiyle benzerlik gösterir. Birleşik Krallık'a seyahat, transit veya ticari erişimin önemli olduğu herhangi bir yatırımcı için St. Lucia artık Grenada'nın belirgin biçimde gerisinde kalmaktadır.
Her iki program da Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda ve İsviçre dahil 27 ülkeyi kapsayan tam Schengen bölgesi erişimini korumaktadır. Bu durum, Avrupa'da bir seyahat merkezi arayan yatırımcılar için kritik önem taşır. AB vatandaşı olmayan vizesiz seyahat edenler için AB ETIAS'ın (Elektronik Seyahat İzni) 2026 sonunda başlaması beklenmektedir ve ön kayıt gerektirerek her iki Karayip pasaportuna da uygulanacaktır; ancak vizesiz statüyü kaldırmayacaktır.
Beş ECCIRA programının tamamını kapsayan eksiksiz bir Karayip CBI karşılaştırması için eksiksiz Karayip CBI rehberimize bakın.
Grenada, ABD ile Bağlantılı Yatırımcılar İçin Neden Daha Güçlü Bir Seçimdir?
Grenada, 1989'dan beri yürürlükte olan bir ABD E-2 yatırımcı vizesi anlaşmasına sahip tek Karayip CBI ülkesidir. Grenada CBI pasaportu sahipleri, uygun bir işletme yatırımı aracılığıyla Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşamalarına ve çalışmalarına olanak tanıyan bir ABD E-2 göçmen olmayan yatırımcı vizesine başvurabilir. Başka hiçbir Karayip CBI pasaportu bu hakkı taşımaz.
Ayrıca, Grenada'nın ABD B1/B2 ziyaretçi vizesi, Antigua ve Dominika'yı 3 aylık/tek girişlik vizelere düşüren ABD 10998 Sayılı Beyannamesi'nden (Ocak 2026) etkilenmemiş, bu da ABD değer önerisini daha da güçlendirmiştir.
Girişimciler, işletme sahipleri ve ABD'de ticari çıkarları olan yatırımcılar için Grenada üzerinden E-2 rotası dönüştürücü niteliktedir:
- E-2 neye izin verir: Faal bir ABD işletmesindeki uygun bir yatırımla bağlantılı olarak ABD'de yaşama ve çalışma
- Minimum ABD yatırımı: Tipik olarak 100.000-500.000 USD veya üzeri (sabit bir eşik yoktur; işletmeye göre 'önemli' olmalıdır)
- Geçerlilik: İşletme faaliyet gösterdiği sürece süresiz olarak yenilenebilen 5 yıl
- Aile: Eş ve 21 yaş altındaki çocuklar E-2 bakmakla yükümlü statüsü için uygundur; eşler ABD çalışma izni için başvurabilir
- Oturuma giden yol mu? E-2 göçmen olmayan bir statüdür, doğrudan Yeşil Kart'a götürmez. Ancak EB-5 (800.000 USD kırsal yatırım) ile birleştirildiğinde, çift yönlü bir ABD stratejisini tamamlayabilir
Önemli 2026 güncellemesi: E-2 ve ikamet şartı (NDAA FY2023 §5901): 2023 Mali Yılı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'nın (NDAA FY2023) 5901. Bölümü uyarınca, Grenada CBI pasaportu sahiplerinin E-2 anlaşma yatırımcısı statülerinin Amerika Birleşik Devletleri'nde etkinleştirilebilmesi için önce Grenada'da üç yıl ikamet etmeleri gerekir. Belirli CBI programlarına ilişkin endişelere yanıt olarak getirilen bu şart, E-2'nin anında sağlanan bir avantaj değil, orta vadeli bir planlama aracı olduğu anlamına gelir. E-2 rotasını izlemeyi düşünen yatırımcılar, bu ikamet şartını zaman çizelgelerine dahil etmeli ve etkinleştirme yolunu deneyimli bir Grenada CBI ve ABD göçmenlik danışmanıyla görüşmelidir. Mirabello Consultancy, müşterilerine bu çift yönlü yapı boyunca rehberlik eder.
Grenada'nın 10 yıllık çoklu giriş ABD B1/B2 ziyaretçi vizesi de tamamen bozulmadan kalmaya devam etmektedir; bu, Grenada vatandaşlarının ticaret veya turizm amacıyla giriş başına altı aya kadar, yenilenebilir şekilde Amerika Birleşik Devletleri'ni ziyaret etmesine olanak tanır. St. Lucia da ABD B1/B2 statüsünü korumuştur (10998 Sayılı Beyanname'den etkilenmemiştir), ancak E-2 anlaşması olmadan St. Lucia'nın ABD değer önerisi önemli ölçüde daha dardır.
E-2 anlaşması avantajının ayrıntılı bir analizi için Grenada CBI programı rehberimize bakın.
St. Lucia Devlet Tahvili Rotası Nedir ve Buna Değer mi?
St. Lucia'nın National Action Bond (NAB) rotası, St. Lucia Hükümeti'nin beş yıl sonra tam olarak geri vermeyi garanti ettiği, faiz getirmeyen devlet tahvillerine 300.000 USD yatırım gerektirir. 50.000 USD tutarında geri ödenemez bir idari ücret uygulanır. Etkin net maliyet yaklaşık 50.000 USD'dir; bu, St. Lucia'nın herhangi bir rotasındaki en düşük gerçek harcamadır ve sermaye korumasına odaklı yatırımcılar için cazip hale getirir. Grenada'da veya başka herhangi bir Karayip CBI programında eşdeğer bir iade edilebilir CBI yatırım rotası bulunmamaktadır.
Tahvil rotası doğru yatırımcı profili için gerçekten benzersiz ve gerçekten faydalıdır. Aşağıdakileri göz önünde bulundurun:
- Kime uygundur: 300.000 USD'nin üzerinde sermayesi olan ve doğrudan bir bağış yerine vadeli mevduat benzeri bir yapıyı tercih eden yatırımcılar
- Neden vazgeçilir: 300.000 USD üzerinden beş yıllık getiri (fırsat maliyeti). Yıllık %5 getiriyle bu, kabaca 82.000 USD'lik elde edilmemiş kazanca karşılık gelir
- Ne kazanılır: 300.000 USD'nin tamamının iadesi. Yaklaşık 50.000 USD net maliyet artı fırsat maliyeti, sert sermaye açısından Grenada'nın NTF bağışından önemli ölçüde daha azdır
- Risk: Tahvil geri ödemesi üzerinde devlet egemenlik riski. Saint Lucia bugüne kadar tahvil yükümlülüklerini yerine getirmiştir, ancak bu gelişmekte olan bir ekonominin yükümlülüğüdür
- 2026'daki sorun: Mevcut 14-24 aylık işlem gecikmeleri, yatırımcıların 5 yıllık tahvil süresi başlamadan önce neredeyse iki yıl beklemesi anlamına gelir; bu nedenle tahvil itfasına giden tam yolculuk, başvuru tarihinden itibaren 7 yıl veya daha uzun sürebilir
Tahvil rotasının değeri gerçektir, ancak St. Lucia'nın mevcut program zayıflıklarıyla, Birleşik Krallık erişim kaybı, işlem krizi ve daha sık yenileme gerektiren 5 yıllık pasaport geçerliliğiyle karşılaştırılmalıdır. Saf finansal verimliliğe öncelik veren ve Birleşik Krallık seyahatine bağlı olmayan bir yatırımcı için, bu rota Grenada'nın yanı sıra ciddi biçimde incelenmeye değerdir.
Grenada ve St. Lucia Arasında İşlem Süreleri Nasıl Karşılaştırılır?
Grenada, dijital dosya yönetimi, genişletilmiş inceleme ekipleri ve bir gecikme giderme programı dahil, 2025'teki büyük idari reformların ardından başvuruları yaklaşık 6 ayda işleme almaktadır. St. Lucia resmi olarak 90 günlük işlem süresini hedeflemektedir, ancak 2024'ten bu yana biriken ciddi gecikmeler nedeniyle 2026 itibarıyla fiili süreler 14-24 ay arasındadır. Bu fark, makul bir zaman diliminde ikinci bir pasaporta ihtiyaç duyan yatırımcılar için iki program arasındaki tartışmasız en önemli pratik farktır.
Grenada'nın işlem süresindeki iyileşme, Karayipler'in en çok gelişme kaydeden hikayelerinden biridir. Grenada Investment Migration Agency (IMA), yalnızca 2025'in 3. çeyreğinde aldığından 55 fazla başvuruyu işleme alarak gecikmeyi aktif olarak azaltmıştır. Standart işlem süresi artık tamamlanmış başvurudan pasaport teslimine kadar yaklaşık 6 aydır. Resmi olarak ilan edilmiş bir hızlandırılmış işlem katmanı bulunmamaktadır, ancak standart işlem hızı artık tam bir Karayip CBI programı için en hızlılar arasındadır (yalnızca 30-60 gün süren Vanuatu DSP daha hızlıdır ve bu bir Karayip programı değildir).
St. Lucia'nın durumu tam tersidir. Citizenship by Investment Unit (CIPU) resmi olarak 90 günlük (3 aylık) bir zaman çizelgesini hedeflemektedir; bu, onu önemli bir farkla en hızlı Karayip CBI programı yapardı. 2026'daki gerçeklik ise 14-24 aydır. Hedef ile gerçeklik arasındaki fark, 2023-2024'teki yüksek başvuru hacimlerinden biriken gecikmeleri, 16 yaş ve üzeri tüm başvuru sahipleri için zorunlu mülakatların getirilmesini ve Enterprise rotasının askıya alınmasını yansıtmaktadır. Hızlandırılmış işlem seçeneği bulunmamaktadır. Özellikle başka yerlerdeki düzenleyici değişikliklerden önce harekete geçmek isteyen, acil zaman çizelgesine sahip yatırımcılar bunu dikkatle değerlendirmelidir.
St. Lucia'daki bekleme listesinde olan veya programı değerlendiren yatırımcılar için şu soruyu göz önünde bulundurun: tahvil rotasının finansal avantajları, Grenada'nın altı aylık yoluna kıyasla olası iki yıllık bir bekleyişe değer mi? Çoğu için yanıt hayırdır; iade edilebilir sermaye yapısı temel bir finansal planlama gerekliliği olmadıkça.
Aileler İçin Hangi Program Daha İyidir?
Her iki program da eşi, 30 yaşına kadar çocukları ve 55 yaş üzeri ebeveyn veya büyükanne/büyükbabaları kapsar. Grenada çoğu aile için avantajlıdır: yetişkin bekar kardeşlere izin verir (St. Lucia bunu 18 yaş altıyla sınırlar), St. Lucia'nın 5 yıllık yenileme döngüsüne karşılık 10 yıllık yetişkin pasaportları düzenler ve Birleşik Krallık'ta eğitim veya ticari bağları olan aileler için önemli olan Birleşik Krallık'a vizesiz erişimi korur.
Uygunluk ve pasaport mekaniklerinin ötesinde, aile karşılaştırması uluslararası hareketli aileler için en önemli iki alanda Grenada'yı öne çıkarır:
- Birleşik Krallık okul ve üniversite erişimi: Grenada Birleşik Krallık'a vizesiz erişimi korurken St. Lucia artık bir Birleşik Krallık vizesi gerektirdiğinden, çocukları Birleşik Krallık yatılı okullarında veya üniversitelerinde olan veya bunu düşünen aileler önemli bir pratik farkla karşılaşır. St. Lucia pasaportu sahipleri her Birleşik Krallık ziyareti için vizeye ihtiyaç duyar; düzenli seyahat edenler için önemli bir zorluk.
- ABD fırsat erişimi: Ticari çıkarları olan veya ABD'de kariyer yolları izlemek isteyen çocukları olan aileler için, Grenada'nın E-2 anlaşması St. Lucia'nın sunamayacağı doğrudan bir yol sağlar. Grenada vatandaşlığını temel olarak kullanan dört kişilik bir aile, ABD'de E-2 oturumundan topluca yararlanabilir; bu, 5.000 USD'lik maliyet farkından çok daha değerli bir planlama seçeneğidir.
Her iki program da durum tespiti için 12 yaş altı (Grenada) veya 17 yaş altı (St. Lucia) bakmakla yükümlü çocuklardan ek ücret almaz, bu da daha büyük aileler için maliyetleri azaltır. Her iki program da dört kişilik temel aile fiyatlandırmasının ötesindeki her ek yetişkin bakmakla yükümlü kişi için 25.000 USD ücret alır.
Beş Karayip CBI programının tamamını yan yana daha geniş bir şekilde görmek için Dominika CBI sayfamızı, Antigua CBI sayfamızı ve eksiksiz Karayip CBI merkezimizi ziyaret edin.
Hangi Programı Seçmelisiniz: Grenada mı St. Lucia mı?
2026'da çoğu yatırımcı için Grenada daha güçlü seçimdir: 235.000 USD'ye karşı 240.000 USD, altı aylık işleme karşı 14-24 ay, Birleşik Krallık'a vizesiz erişim, benzersiz ABD E-2 anlaşması, 10 yıllık yetişkin pasaportu ve ECCIRA merkez ülke statüsü. St. Lucia yalnızca özellikle iade edilebilir tahvil rotasına ihtiyaç duyan ve 2 yıldan fazla işlem bekleyişini kabul edebilen yatırımcılar için değerlendirilmeye değerdir.
Bu karar rehberini kullanın:
Aşağıdaki durumlarda Grenada'yı seçin:
- ABD'de ticari çıkarlarınız varsa veya ABD oturumu için E-2 anlaşmasını kullanmayı planlıyorsanız
- Seyahat, ticaret, eğitim veya transit için Birleşik Krallık'a vizesiz erişime değer veriyorsanız
- Pasaportunuza 12 ay içinde ihtiyaç duyuyorsanız
- 5 yıllık bir yenileme döngüsü yerine 10 yıllık bir pasaport istiyorsanız
- Başvurunuza yetişkin bekar kardeşleri dahil etmek istiyorsanız
- Güçlü bir ECCIRA düzenleyici konumuna sahip bir program istiyorsanız (Grenada merkez ülkedir)
St. Lucia'yı yalnızca şu durumda değerlendirin:
- Sermaye korumasına öncelik veriyorsanız ve tahvil rotası aracılığıyla 5 yıl sonra 300.000 USD'nin iade edilmesini istiyorsanız
- Birleşik Krallık'a veya üzerinden seyahat etmiyorsanız ve Birleşik Krallık erişimi planlamanızda bir faktör değilse
- 2 yıl veya daha uzun bir zaman çizelgeniz varsa ve pasaportunuzu almak için acele etmiyorsanız
- ABD E-2 erişimi aramıyorsanız
Özellikle Antigua ve Dominika'yı etkileyen ABD 10998 Sayılı Beyanname değişikliklerinin ve Nisan 2026'daki St. Kitts CBI revizyonunun ardından her iki programı diğer Karayip seçenekleriyle karşılaştıran yatırımcılar için Grenada, küresel ticari hareketlilik ihtiyacı olan yatırımcılar için tercih edilen Karayip CBI olarak öne çıkmıştır. Eksiksiz bir program dökümü için Grenada CBI 2026 hakkındaki tam makalemize bakın.
Grenada vs St. Lucia CBI Hakkında En Sık Sorulan Sorular Nelerdir?
En yaygın sorular, St. Lucia'nın Birleşik Krallık erişimini kaybetmesini (5 Mart 2026'da yürürlüğe girmiştir), Grenada'nın ABD E-2 anlaşması avantajını, fiili işlem sürelerini (Grenada ~6 ay; St. Lucia 90 günlük hedefe karşı fiilen 14-24 ay) ve St. Lucia'nın 300.000 USD'lik iade edilebilir tahvil rotasının Grenada'nın 235.000 USD'lik bağışıyla nasıl karşılaştırıldığını kapsar. Her birine ilişkin ayrıntılı yanıtlar aşağıda yer almaktadır.
Dört kişilik bir aile için Grenada mı yoksa St. Lucia mı daha uygun maliyetlidir?
Grenada biraz daha uygun maliyetlidir: 235.000 USD tutarındaki NTF bağışı, St. Lucia'nın 240.000 USD'lik NEF bağışına kıyasla, ana başvuru sahibini ve üç bakmakla yükümlü kişiye kadar (dört kişilik aile) kapsar. Devlet ücretleri dahil olmak üzere, dört kişilik bir aile Grenada için her şey dahil yaklaşık 265.000 USD, St. Lucia'nın NEF rotası için ise yaklaşık 270.000 USD öder. St. Lucia'nın 300.000 USD'lik tahvil rotası kullanılırsa, etkin net maliyet yaklaşık 50.000 USD artı beş yıllık fırsat maliyetidir; bu, doğru yatırımcı profili için sert sermaye açısından daha düşük olabilir.
St. Lucia gerçekten Birleşik Krallık'a vizesiz erişimi kaybetti mi?
Evet. Birleşik Krallık, 5 Mart 2026 itibarıyla St. Lucia vatandaşlarına tam ziyaret vizesi ve transit vizesi zorunluluğu getirmiştir. Tüm St. Lucia pasaportu sahipleri, CBI vatandaşları da dahil olmak üzere, artık transit dahil her ziyaret için bir Birleşik Krallık vizesine ihtiyaç duymaktadır. Bu, program için önemli bir darbe olmuştur. Değişiklikten önce rezervasyon yaptırmış eTA sahipleri için geçiş penceresi 16 Nisan 2026'da kapanmıştır. Grenada, eTA aracılığıyla Birleşik Krallık'a vizesiz erişimini korumaktadır ve bu, Birleşik Krallık ile bağlantılı gezginler ve iş insanları için onu belirgin biçimde daha güçlü kılmaktadır.
Bir Grenada pasaportunu ABD vizesi almak veya ABD'de çalışmak için kullanabilir miyim?
Grenada'nın 1989'dan beri yürürlükte olan bir ABD E-2 yatırımcı vizesi anlaşması vardır. CBI programı aracılığıyla vatandaşlık kazananlar dahil, Grenada vatandaşları, uygun bir işletme yatırımı aracılığıyla ABD'de yaşamalarına ve çalışmalarına olanak tanıyan bir ABD E-2 göçmen olmayan yatırımcı vizesine başvurabilir. E-2 vizesi tipik olarak 5 yıl geçerlidir ve süresiz olarak yenilenebilir. Grenada, bu anlaşmaya sahip tek Karayip CBI ülkesidir. Not: E-2, tek başına bir ABD Yeşil Kartı'na giden bir yol değildir.
St. Lucia CBI 2026'da gerçekte ne kadar sürüyor?
St. Lucia resmi olarak 90 günlük (3 aylık) işlem süresini hedeflemektedir. Uygulamada, 2026 itibarıyla, biriken gecikmeler, zorunlu mülakatların getirilmesi ve işlem kapasitesi kısıtlamaları nedeniyle başvurular 14-24 ay sürmektedir. Hızlandırılmış işlem seçeneği bulunmamaktadır. Acil zaman çizelgesine sahip yatırımcılar Grenada'yı (fiilen ~6 ay) veya Vanuatu DSP'yi (30-60 gün) değerlendirmelidir. Planlama yaparken resmi 90 günlük rakama güvenmeyin; bağımsız danışman doğrulamaları tutarlı biçimde 14-24 aylık gerçekliği bildirmektedir.
St. Lucia devlet tahvili rotası nedir ve nasıl çalışır?
National Action Bond (NAB), faiz getirmeyen St. Lucia Hükümeti tahvillerinden 300.000 USD tutarında satın alma artı 50.000 USD tutarında geri ödenemez bir idari ücret gerektirir. 300.000 USD'nin beş yıl sonra tam olarak iade edileceği garanti edilmektedir. Tahvil üzerinden herhangi bir faiz kazanılmaz. Vatandaşlık edinmenin etkin minimum maliyeti, sermaye üzerindeki beş yıllık fırsat maliyeti artı yaklaşık 50.000 USD'dir. Karayipler'deki tek iade edilebilir CBI yatırım seçeneğidir ve bu da onu sermaye korumasına odaklı yatırımcılar için cazip kılar.
Mirabello Consultancy ile Nasıl Başlarım?
Mirabello Consultancy, Zürih ve Dubai ofisleriyle İsviçre merkezli, IMC üyesi ve ACAMS sertifikalı bir yatırım göçü danışmanlık firmasıdır. 250'den fazla vatandaşlık ve oturum vakasında %99 onay oranıyla, Karayip CBI stratejisinde uzmanız; buna sizin özel profiliniz, seyahat ihtiyaçlarınız, aile yapınız ve bütçeniz için Grenada ile St. Lucia kararına ilişkin uzman rehberlik de dahildir. Değerlendirmenize başlamak için mirabelloconsultancy.com/contact-us-for-your-free-consultation adresinden ücretsiz danışmanlık randevunuzu ayırtın. Zürih ve Dubai'deki danışmanlarımız, program seçiminden pasaportu elinize almanıza kadar her adımda size rehberlik etmek için hazırdır.
Grenada ve St. Lucia'nın tüm ölçütlerde nasıl karşılaştırıldığını Mirabello Program Karşılaştırma aracında görün veya Mirabello Yatırım Göçü Endeksi'ndeki bağımsız sıralamaları inceleyin.
Grenada ile St. Lucia Arasında Seçim Yapmaya Hazır mısınız?
Mirabello Consultancy'den kişiselleştirilmiş bir program önerisi alın; IMC üyesi, %99 onay oranı, 250'den fazla vaka. Ücretsiz danışmanlık randevunuzu bugün ayırtın.
Ücretsiz danışmanlık randevusu alınÖzetle
Grenada vs St. Lucia karşılaştırması 2026'da ilk bakışta göründüğünden daha nettir. Benzer fiyat noktalarına ve Karayip konumlandırmasına rağmen, programlar önemli ölçüde ayrışmıştır. Grenada; daha hızlı işlem, bozulmadan kalan Birleşik Krallık erişimi, benzersiz ABD E-2 anlaşması ve 10 yıllık pasaportla çarpıcı biçimde iyileşirken, St. Lucia Birleşik Krallık erişim kaybı, ciddi bir işlem gecikmesi ve 5 yıllık pasaport geçerlilik döngüsü dahil aksaklıklarla karşılaşmıştır. Uluslararası hareketli yatırımcıların çoğu için Grenada, 2026'da genel olarak daha güçlü Karayip CBI seçimidir. St. Lucia, ikna edici bir farklılaştırıcıyı korur: Karayipler'deki tek sermaye koruma odaklı CBI yatırımı olan iade edilebilir devlet tahvili rotası; bu da onu hız veya Birleşik Krallık seyahat erişimi yerine paralarını geri almaya öncelik veren yatırımcılar için gerçekten incelemeye değer kılar. Profiliniz ne olursa olsun, bu iki program arasındaki karar dikkatli bir uzman analizi hak eder. Mirabello Consultancy ile ücretsiz danışmanlık randevunuzu ayırtın; Karayipler CBI uzmanlarımız sizi belirli hedeflerinize, zaman çizelgenize ve aile profilinize göre doğru programla eşleştirecektir. Son güncelleme: 17 Nisan 2026.
Sıkça sorulan sorular
Sıkça sorulan sorular
How Do Grenada and St. Lucia CBI Compare in 2026?
Which Investment Routes Are Available in Grenada and St. Lucia?
Which Passport Offers Stronger Travel Freedom in 2026?
Why Is Grenada the Stronger Choice for US-Connected Investors?
What Is the St. Lucia Government Bond Route and Is It Worth It?
How Do Processing Times Compare Between Grenada and St. Lucia?
Seçeneklerinizi keşfetmeye hazır mısınız?
Mirabello Consultancy uzmanıyla gizli ve bağlayıcı olmayan bir görüşme. İsviçre hassasiyeti, küresel erişim, mutlak gizlilik.
Ücretsiz danışmanlık randevusu alın