Saint Lucia CBI 2024 Rekoru: 5.642 Başvuru ve EC$240M Gelir Çözümlendi

Ana Sayfa / Blog

Saint Lucia CBI 2024 Rekoru: 5.642 Başvuru ve EC$240M Gelir Çözümlendi

Kısa cevap

Saint Lucia CBI 2024: 5.642 başvuru (+%424) ve EC$240,3M gelir. 2026 başvuru sahipleri için çözümlendi. Ücretsiz Mirabello danışmanlığı.

Saint Lucia · from $240,000verified data
Source: Mirabello Immigration Intelligence · Mirabello Consultancy tarafından doğrulandı · 6 Mayıs 2026 tarihinde gözden geçirildi. Rakamlar değişebilir; bir uzman durumunuzu teyit eder. Makine tarafından okunabilir veriler için MCP.
Önemli noktalar
  • 2024 mali yılında (31 Mart 2024'te sona eren) 5.642 başvuru alındı; 2023 mali yılındaki 1.076 başvuruya kıyasla %424 artış. Tek yıllık başvuru hacmi, programın önceki tüm tarihinin toplamını aşıyor.
  • 1.171 vatandaşlık verildi (544'ten yükseldi) ve 77 ret kararı alındı; ret oranı mütevazı kalmaya devam ediyor, ancak durum tespiti çalışmasının mutlak hacmi ikiye katlanmanın ötesine geçti.
  • EC$240,3M toplam gelir (89M USD); EC$60,6M'den %296 artış. Yalnızca durum tespiti ücretleri EC$133,1M'ye, gayrimenkul idari ücretleri ise EC$88M'ye ulaştı.
  • EC$89,9M fazla (33,3M USD); 2023 mali yılındaki EC$22,8M'nin neredeyse dört katı, programa emsalsiz bir mali rahatlık sağlıyor.
  • Talep yapısal, geçici değil. Malta CBI'sinin kapanması ve paralel St. Kitts revizyonu, yüksek net değerli akışı Saint Lucia, Antigua, Dominika ve Grenada'ya yönlendirdi.
  • 2026 başvuru sahipleri için sonuç: daha uzun durum tespiti kuyrukları, daha sıkı fon kaynağı testleri ve temiz dosya sunumlarına yönelik artan danışmanlık talebi.

Saint Lucia'nın 2024 CIP Yıllık Raporu Gerçekte Neyi Gösteriyor?

Cevap: Resmî CIU Yıllık Raporu 2023-2024, 31 Mart 2024'te sona eren mali yılda 5.642 başvuru alındığını doğruluyor; bu, bir önceki yıldaki 1.076 başvuruya göre %424'lük bir sıçrama. Toplam gelir, %296 artışla EC$240,3 milyona (89 milyon USD) ulaştı. Program 1.171 başvuru sahibine vatandaşlık verdi, 77'sini reddetti ve EC$89,9 milyon işletme fazlası kaydetti.

Bu rakamlar doğrudan CIU'nun yayımladığı rapordan geliyor. Ölçeği sade bir dille ifade etmek gerekirse: Saint Lucia'nın 2024 mali yılındaki tek yıllık başvuru hacmi, programın önceki her yılının toplamını aştı. Başvurulardaki %424'lük sıçramanın biraz gerisinde kalan %296'lık gelir artışı, başvuru alımı ile onay geliri muhasebeleştirmesi arasındaki zamanlama etkilerini ve durum tespiti ile idari ücretlerin yeni yapısını yansıtıyor.

İki belirli gelir kalemi dikkat çekiyor. Yalnızca durum tespiti ücretleri, başvuru artışı ve başvuru sahibi başına geçmiş kontrolü maliyetiyle desteklenerek EC$133,1 milyon üretti. Gayrimenkul idari ücretleri EC$88 milyon ekledi; bu da Ulusal Ekonomik Fon (NEF) hacim lideri olmaya devam ederken gayrimenkul yatırım yolunun anlamlı bir katkı sağladığını gösteriyor.

Henüz kapsamlı Saint Lucia yatırım yoluyla vatandaşlık programı rehberimizi okumadıysanız, bu rehber dört yatırım yolunu (NEF, gayrimenkul, devlet tahvilleri, işletme projesi) ve eksiksiz belge kontrol listesini kapsar.

Saint Lucia Başvuruları Neden Bir Yılda %424 Sıçrama Yaptı?

Cevap: Üç güç bir araya geldi: Malta'nın Nisan 2025'teki CBI kapanışı, Avrupa yönelimli yüksek net değerli talebi Karayipler'e yönlendirdi; Saint Kitts ve Nevis, 2023'te asgari NEF katkısını 250.000 USD'ye yükseltti; ve Saint Lucia'nın rekabetçi fiyatlandırması (NEF üzerinden tek başvuru sahibi için 240.000 USD), verimli bir durum tespiti çerçevesiyle birleşince onu doğal taşma destinasyonu hâline getirdi.

Malta CBI'sinin sonlandırılması, küresel menüden tek doğrudan AB yatırım yoluyla vatandaşlık programını kaldırdı. Malta'yı birincil yolları olarak inceleyen on binlerce ön onaylı aday, 2022 yaptırımlarından önce Ruslar ve BDT vatandaşları, ardından Hintliler, Vietnamlılar ve Körfez sakinleri, bir alternatife ihtiyaç duydu. Karayip CBI'si bariz ikinci seçenek hâline geldi ve Karayipler içinde dört program hacmi paylaştı: Saint Lucia, Antigua, Dominika ve Grenada.

Saint Kitts faktörü de aynı derecede önemlidir. Saint Kitts, 2023'ün ortasında asgari katkısını yukarı yönlü uyumlaştırdığında ve 2024'te durum tespiti prosedürlerini daha da sıkılaştırdığında, fiyata duyarlı bir başvuru sahibi kesimi seçeneklerini yeniden değerlendirdi. Saint Lucia'nın NEF yolu (tek başvuru sahibi için 240.000 USD, dört kişilik aile için 300.000 USD) tam olarak maliyet bilincine sahip ideal noktaya oturdu. Fiyat farkı, Saint Lucia'nın güçlü vizesiz pasaport profiliyle (145'in üzerindeki destinasyon arasında Schengen Bölgesi, Birleşik Krallık ve Singapur) birleşince onu mantıklı yedek seçenek hâline getirdi.

Yeterince ilgi görmeyen üçüncü bir faktör: işlem hızı. Saint Lucia'nın CIU'su tarihsel olarak temiz dosyaları 4-6 ay içinde işleme almıştır; bu, Antigua ile büyük ölçüde rekabetçi olsa da son yılların daha yavaş Dominika zaman çizelgesinden daha hızlıdır. Daralan bir jeopolitik veya vergi penceresine karşı bir B Planı pasaportunu tartan yatırımcılar için bu hız farkı belirleyicidir. Grenada ile Saint Lucia karşılaştırmamız bu değişimi daha ayrıntılı olarak ele alıyor.

Saint Lucia'nın CBI'sine Gerçekte Kim Başvuruyor?

Cevap: CIU, 2021 mali yılından bu yana başvuru sahibi uyruk verisi yayımlamadı, ancak sektördeki durum tespiti sağlayıcıları, Karayip programları genelinde son dönem CBI başvuru akışının yaklaşık %58'inin Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) yargı alanlarından kaynaklandığını belirtiyor. Çin, Lübnan, Nijerya, Irak ve Yemen belirgin şekilde öne çıkıyor. Resmî bir uyruk dökümünün bulunmaması, programın şeffaflığına ilişkin bir endişe olmaya devam ediyor.

Bu, bugün Karayip CBI'sindeki en önemli açıklama sorunlarından biridir. Üçüncü yıl üst üste, CIU'nun yıllık raporu başvuru sahibi uyruk verilerini, (başvuru sayısının aksine) başvuru sahibi sayılarını ve yatırım yolu dökümlerini atlıyor. Mevcut en yakın vekil gösterge, MENA yoğunlaşmasının yanı sıra Çin, Sahra altı Afrika ve Güney Asya'dan anlamlı akışlar olduğunu belirten bağımsız durum tespiti sağlayıcılarından geliyor.

Bu, meşru başvuru sahipleri için neden önemli? Çünkü Avrupa Birliği'nin CBI incelemesi ve 2026'nın başlarında belirli Karayip ülkelerine getirilen paralel ABD seyahat kısıtlamaları, doğrudan uyruk karışımı endişelerine bağlıdır. Bir Karayip programı, başvuru sahibi tabanının güncel yaptırım ve vize askıya alma izleme listelerine karşı taranmış olduğunu gösteremezse, vizesiz erişimi aşınma riskiyle karşı karşıya kalır. Saint Lucia bugün Schengen vizesiz erişimini korumaktadır, ancak CIU, bu erişimi orta vadede savunmak için daha ayrıntılı demografik veriler yayımlaması gerekecektir.

Müşterilerimiz için pratik sonuç açıktır: dosya kalitesi her zamankinden daha önemlidir. Mirabello tarafından hazırlanan bir başvuru, CIU'nun bunu talep ettiği için değil, Karayip CBI'sini çevreleyen siyasi ortamın bunu gerektirdiği için, sunumdan önce katmanlı fon kaynağı belgelerini, profesyonel çevirileri ve ön taramalı geçmiş kontrollerini içerir.

Bu Sıçrama 2026 Başvuru Zaman Çizelgelerini Nasıl Etkileyecek?

Cevap: Daha uzun durum tespiti pencereleri bekleyin. Saint Lucia tarihsel olarak temiz dosyalarda 4-6 aylık kararlar verirken, 2025 sonu ve 2026 başındaki başvuru sahipleri 6-9 aylık zaman çizelgeleri bildiriyor. CIU ek dosya sorumluları işe aldı ve geçmiş kontrollerini genişletilmiş durum tespiti panellerine devretti, ancak hacim artışı yapısaldır ve zaman çizelgeleri 2024 öncesi referans noktasına geri dönmeyecektir.

%424'lük başvuru artışının sonuçları var. CIU, EC$133,1 milyonluk bir durum tespiti gelir kalemiyle üçüncü taraf doğrulamaya artık önemli ölçüde harcama yaptığını gösterecek şekilde, şimdiye kadar olduğundan daha fazla dosya işliyor. Bu yatırım olumludur (programın uluslararası itibarını korur) ancak kuyruğa zaman ekler.

Bunun 2026 başvuru sahipleri için pratikte anlamı şudur:

  • 9 aylık bir zaman çizelgesi tamponu oluşturun. Sermaye dağıtımı, okul kaydı veya taşınma dönüm noktalarını 6 aylık en iyi senaryoya değil, 9 aylık en kötü senaryoya göre planlayın.
  • İlk seferde temiz bir dosya sunun. Eksik başvuruların yeniden sunulması sizi kuyruğun sonuna atar. Mirabello'nun ön tarama süreci, çoğu sorunu başvurudan önce yakalar.
  • Fon kaynağı hakkında daha fazla soru bekleyin. Maaş bordroları artık yeterli değil. Denetlenmiş işletme hesapları, varlık elden çıkarma sözleşmeleri, miras belgeleri veya tam servet kaynağı anlatısını kapsayan yatırım portföyü ekstreleri sağlamayı planlayın.
  • Fiyatı erken sabitleyin. Karayip programları tarihsel olarak talep artışlarına yanıt olarak asgari katkıları yükseltmiştir. Saint Lucia bir artış sinyali vermemiş olsa da, bölgedeki emsal 12-18 ay içinde fiyat baskısına işaret ediyor.

Saint Lucia'yı alternatif Karayip programlarına (Antigua, Dominika, Grenada) karşı tartıyorsanız, kapsamlı CBI programı karşılaştırmamız ödünleşimleri yan yana ortaya koyuyor.

EC$240M Gelir Saint Lucia'nın Ekonomisi İçin Ne Anlama Geliyor?

Cevap: CBI, şimdi Saint Lucia için turizm dışındaki en büyük tek döviz gelir kaynağıdır. EC$89,9M işletme fazlası, Ulusal Ekonomik Fon yetkisi kapsamında doğrudan sağlığı, eğitimi ve altyapıyı finanse ediyor. Başvuru sahipleri için mali istikrar argümanı önemlidir: hükümet geliri üreten bir program, hükümetin siyasi olarak savunacağı bir programdır.

CIU fazlası, Karayip CBI standartlarına göre alışılmadık derecede büyüktür. Antigua, Dominika ve Grenada'nın tümü, en son mali yıllarında önemli ölçüde daha küçük mutlak fazlalar bildirmiştir. Bu, Saint Lucia'nın CIP'sine, fiyata duyarlı başvuru sahiplerinin değer vermesi gereken bir siyasi kalıcılık kazandırır: program artık gelen herhangi bir yönetimin gelişigüzel askıya alması veya yeniden yapılandırması için ekonomik açıdan çok önemlidir.

Bununla birlikte, bu aynı zamanda bir hedef de yaratır. Muhalefet partileri, AB Komisyonu temsilcileri ve ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, fazlanın nasıl harcandığını ve başvuru artışının durum tespiti titizliğini zayıflatıp zayıflatmadığını inceleyecektir. Saint Lucia'nın yanıtı (dışarıdan geçmiş kontrolleri, bağımsız düzenleyici kapasite geliştirme, yatırım kategorilerinin PMICN incelemesi) hükümetin siyasi riski ciddiye aldığını gösteriyor.

2026'da Saint Lucia CBI'sine Başvurmalı mısınız?

Cevap: Öncelikleriniz rekabetçi fiyatlandırma (240.000 USD NEF tek başvuru sahibi), güçlü Schengen vizesiz erişimi ve kanıtlanmış siyasi kalıcılığa sahip bir programsa, Saint Lucia doğru seçimdir. ABD E-2 antlaşması erişimine ihtiyacınız varsa (Grenada'yı değerlendirin) veya mümkün olan en hızlı işlemi istiyorsanız (Vanuatu hız lideri olmaya devam ediyor), yanlış seçimdir.

Saint Lucia'nın gerçekten en iyi seçim olduğu üç dürüst senaryo:

  1. Küresel yaşam tarzına sahip Körfez merkezli bir yöneticisiniz. Saint Lucia'nın pasaportu, karmaşık bir Rus veya Çin kökenli kırmızı bayrak olmadan Schengen, Birleşik Krallık ve 145'in üzerinde destinasyonun kilidini açar. Fiyat, Karayip grubu içinde rekabetçidir.
  2. Temiz bir B Planına ihtiyaç duyan bir teknoloji girişimcisi veya aile ofisi sorumlususunuz. Tarihsel 4-6 aylık zaman çizelgesi (şimdi 6-9 ay) hâlâ Portekiz Golden Visa AIMA kuyruklarını yıllarca geride bırakıyor. NEF katkısı iade edilemez, bu nedenle çıkış vergisi muhasebesi yükü yoktur.
  3. Cazip olmayan bir birincil pasaporta sahipsiniz ve gerçek hareketliliğe ihtiyacınız var. 145'in üzerindeki vizesiz destinasyon, Lübnan, Vietnam, İran (geçerli yaptırım kısıtlamalarıyla) veya Sahra altı Afrika seyahat belgesi sahipleri için anlamlı bir yükseltme temsil eder.

Ve Saint Lucia'nın yanlış seçim olduğu üç senaryo:

  1. ABD E-2 antlaşması erişimine ihtiyacınız var. Saint Lucia, ABD E-2 antlaşma listesinde yer almıyor. Grenada, Türkiye veya bazı AB oturum yolları daha iyi bir yoldur. Çerçeve için EB-5 ile Grenada E-2 karşılaştırmamızı okuyun.
  2. Zaman çizelgeniz 90 günün altında. Karayip grubu artık bunu sağlayamıyor. Vanuatu tek hızlı yoldur, ancak daha zayıf vizesiz avantajlara sahiptir.
  3. AB vatandaşlığına ihtiyacınız var. Karayip CBI'si bir AB CBI'si değildir. Malta sonrası en yakın yol, 7-10 yıl içinde vatandaşlığa götüren Yunan/Portekiz/Malta oturumudur; bkz. Golden Visa programı karşılaştırmamız.

Mirabello Bir Saint Lucia Başvurusunu Nasıl Farklı Şekilde Hazırlıyor?

Cevap: Mirabello Consultancy'nin süreci, standart CIU dosyasının üzerine İsviçre hassasiyetinde finansal belgeleri katmanlar. 250'nin üzerinde CBI vakasındaki %99 onay oranımız, ön taramalı fon kaynağı anlatılarından, ACAMS sertifikalı kara para aklamayla mücadele incelemesinden ve 6-9 aylık pencere boyunca CIU'nun yetkili acente ağıyla doğrudan iletişim kuran özel bir dosya yöneticisinden gelir.

Bugün temiz bir Saint Lucia onayının en büyük tek göstergesi, fon kaynağı anlatısının gücüdür. CIU'nun genişletilmiş durum tespiti paneli (EC$133,1 milyonluk bütçe kalemi tarafından finanse edilen) artık rutin olarak serveti birden fazla yargı alanı ve karşı taraf üzerinden geriye doğru izliyor. Zayıf bir dosya yalnızca yavaş değildir; başvuru ücreti iade edilemez şekilde reddedilebilir.

Bireysel başvuru sahiplerinin genellikle gözden kaçırdığı, bizim yaptığımız şeyler:

  • Servet kaynağı dosyası oluşturma. Çok yıllı denetlenmiş mali tablolar, profesyonel çeviriler, yüksek değerli varlık devirlerinin noter doğrulaması.
  • ACAMS uyumlu araçlar kullanarak ön uçuş CAA tarzı geçmiş taraması yaparak resmî CIU durum tespitinin beklenmedik hiçbir şey bulmamasını sağlıyoruz.
  • Hükümet onaylı projelerde gayrimenkul yolu fiyat müzakeresi, başvuru sahipleri gayrimenkulü NEF'e tercih ettiğinde Dubai ekibimizin yerel ağıyla desteklenir.
  • Vatandaşlık sonrası Schengen bilgilendirmesi, ilk girişte CBI bayrağı farkındalığını, ETIAS hazırlığını ve vergi mukimliği etkilerini kapsar.

Saint Lucia, Antigua, Dominika veya Grenada'nın kendi özel koşullarınız için doğru Karayip programı olup olmadığına ve dosyanızın nasıl görünmesi gerektiğine dair gizli bir değerlendirme istiyorsanız ücretsiz Mirabello danışmanlık randevunuzu alın. Her adayı kabul etmiyoruz; %99 onay düzeyine ulaşacağına inandığımız vakaları kabul ediyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular

2026'da Saint Lucia Yatırım Yoluyla Vatandaşlığın Maliyeti Nedir?

İade edilemez Ulusal Ekonomik Fon (NEF) katkısı, tek başvuru sahibi için 240.000 USD'den, dört kişilik bir aile için 300.000 USD'den başlar. Gayrimenkul yolunda asgari yatırım, hükümet onaylı bir projede 300.000 USD'dir ve 5-7 yıllık elde tutma süresinin ardından geri kazanılabilir. Aile büyüklüğüne bağlı olarak yaklaşık 25.000-50.000 USD hükümet işlem, durum tespiti ve profesyonel ücretleri ekleyin.

2026'da Saint Lucia CBI'si Ne Kadar Sürer?

Tarihsel referans, temiz dosyalar için 4-6 aydı. 2024 mali yılındaki başvuru artışının ardından, mevcut gerçekçi zaman çizelgeleri 6-9 aydır. Başvuru sahiplerinin sermaye dağıtımını ve taşınma dönüm noktalarını 9 aylık en kötü senaryoya göre planlaması gerekir.

Saint Lucia'nın AB'ye Vizesiz Erişimi Var mı?

Evet. Saint Lucia vatandaşları, Schengen Bölgesi'ne 90 günlük vizesiz erişimden yararlanır. Vizesiz tüm üçüncü ülke vatandaşlarıyla uyumlu olarak, 2026'dan itibaren ETIAS ön izni gerekecektir.

Ebeveynlerimi ve Yetişkin Çocuklarımı Bir Saint Lucia Başvurusuna Dahil Edebilir miyim?

Evet. 30 yaşına kadar bakmakla yükümlü olunan kişiler, finansal bağımlılık kanıtına tabi olarak dahil edilebilir ve 55 yaş üzeri (bazı yollar için 65 yaş) ebeveynler standart aile ekleme kriterleri kapsamında hak kazanır. Her ek bakmakla yükümlü kişi artan bir NEF katkısı taşır.

Saint Lucia, Antigua, Dominika ve Grenada ile Nasıl Karşılaştırılır?

Fiyatlandırma, OECS asgari katkı anlaşmasının ardından dört Karayip CBI programı genelinde büyük ölçüde uyumlaştırılmıştır. Saint Lucia'nın ayırt edici özellikleri, program mali gücü (en büyük CIU fazlası), Schengen erişim kalıcılığı ve rekabetçi 6-9 aylık işlem süresidir. Grenada'nın avantajı ABD E-2 antlaşması erişimidir; Dominika'nınki en düşük giriş fiyatıdır; Antigua'nınki aile dostu genişletilmiş bakmakla yükümlü kişi kurallarıdır. Yan yana karşılaştırma için kapsamlı Karayip CBI karşılaştırmamıza bakın.

Kaynak Belgeler ve Yetkili Referanslar

Bu analiz, resmî Saint Lucia CIP 2023-2024 Yıllık Raporu'na (CIU, Saint Lucia Hükümeti) ve Investment Migration Insider'ın 5.642'ye ulaşan %424'lük başvuru artışına ilişkin haberine dayanmaktadır. Belirli veri noktalarının işaretlendiği yerlerde, potansiyel başvuru sahiplerinin sermaye taahhüdünde bulunmadan önce en güncel CIU iletişimleriyle teyit etmesi gerekir.

Saint Lucia 2026'da Asgari Katkısını Artıracak mı?

CIU, Mayıs 2026 itibarıyla herhangi bir fiyat artışı duyurmadı. Ancak OECS genelindeki eğilim, sürdürülen talep artışlarının ardından asgari katkıların yükselmesi yönündedir. Saint Lucia'yı değerlendiren potansiyel başvuru sahiplerine, netlik için beklemek yerine mevcut fiyatı önümüzdeki 6-12 ay içinde sabitlemelerini tavsiye ediyoruz.

Aileniz için hangi yolun doğru olduğundan emin değil misiniz?
Bir uzmanla görüşün

Özetle

Saint Lucia'nın CBI artışı, 2026'da Karayip yatırım göçünün başlıca hikâyesidir. %424'lük başvuru sıçraması, EC$240,3 milyon gelir ve neredeyse EC$90 milyonluk fazla, birlikte programın üründen kuruma geçtiğini gösteriyor: geri adım atmak için ekonomik açıdan çok önemli, dosya kalitesi konusunda gelişigüzel olmak için siyasi açıdan çok fazla incelenen bir kurum.

Yatırımcılar için pratik çıkarım iki yönlüdür. Birincisi, Saint Lucia artık daha önce yalnızca Malta veya Saint Kitts'i değerlendiren alıcılar için bile güvenilir bir B Planı pasaportudur. İkincisi, gelişigüzel başvuru günleri sona ermiştir: tek bir yılda durum tespitine harcanan EC$133 milyon, taramanın ne kadar titiz hâle geldiğini tam olarak gösteriyor.

Vergi planlaması, aile güvenliği veya saf hareketlilik için bir Karayip ikinci pasaportunu değerlendiriyorsanız, soru Saint Lucia'nın yeterince iyi olup olmadığı değildir. Soru, dosyanızın Saint Lucia için yeterince iyi olup olmadığıdır. Zürih ve Dubai ekiplerimiz, bu soruyu önemli olan tek soru olarak ele alarak 250'nin üzerinde CBI vakasını %99 onay oranına taşıdı. Kendi özel koşullarınız ve aileniz için doğru Karayip yolu hakkında İsviçre standardında bir değerlendirme için Mirabello Consultancy ile ücretsiz danışmanlık randevunuzu alın.

Seçeneklerinizi keşfetmeye hazır mısınız?

Mirabello Consultancy uzmanıyla gizli ve bağlayıcı olmayan bir görüşme. İsviçre hassasiyeti, küresel erişim, mutlak gizlilik.

Ücretsiz danışmanlık randevusu alın
Saint Lucia CBI 2024 Rekoru: 5.642 BaşvuruÜcretsiz danışmanlık · bilgilendirme amaçlıdır, tavsiye değildir
Bize ulaşın