Het Federaal Paleis in Bern, zetel van de Zwitserse Bondsvergadering

Home / Zwitsers staatsburgerschap / Statistieken

ZwitserlandZwitsers staatsburgerschap

Zwitserse naturalisatiestatistieken

Naturalisaties per jaar per route, en per kanton voor het laatste jaar, van het Staatssecretariaat voor Migratie.

Spreek met een specialist
SEMOfficiële bron
11 jaarGetoonde reeks
26Kantons
3Getelde routes
Gegevens bijgewerkt op 23 oktober 2026 Officiële bronnen: Fedlex, SEM en kantonale diensten Ook beschikbaar voor AI-agenten via MCP

Het korte antwoord

Hoeveel mensen worden er elk jaar Zwitser?

Ongeveer veertigduizend mensen per jaar verwerven het Zwitserse staatsburgerschap, de meesten via gewone naturalisatie. De tabellen hieronder geven de exacte cijfers per jaar en per kanton, uit de officiële statistieken van het Staatssecretariaat voor Migratie.

Bewijs: Officiële bron · Machineleesbare gegevens · Bijgewerkt op 23 oktober 2026

Statistieken

Naturalisaties per jaar

Naturalisaties per jaar
JaarTotaalGewoonVereenvoudigdWederopnameWoonachtig in het buitenland
202541.83833.4608.32850704
202440.68533.4957.14842608
202341.70133.8867.76451628
202241.89035.3516.51128569
202137.64730.2457.289113730
202035.19128.1686.8991241.318
201942.05033.9757.8742012.104
201844.14132.70211.3121271.916
201746.06034.64111.2601591.887
201642.97432.15510.6881311.847
201542.70331.17011.3711622.115

Staatssecretariaat voor Migratie, naturalisatiestatistieken. Gewone, vereenvoudigde en wederopnameroutes; woonachtig in het buitenland telt naturalisaties van personen die buiten Zwitserland wonen.

Statistieken

Naturalisaties per kanton, 2025

Naturalisaties per kanton, 2025
KantonTotaalGewoonVereenvoudigd
Zürich11.1009.6221.469
Vaud5.4594.781674
Bern3.5782.835737
Aargau3.3662.482879
Genève2.9912.325660
Sankt Gallen2.1721.509658
Bazel-Stad1.5011.287213
Luzern1.354999355
Bazel-Land1.262995267
Wallis1.192937255
Ticino1.163832328
Fribourg1.032774254
Thurgau1.025643382
Neuchâtel829662167
Solothurn760504255
Graubünden754595157
Zug747613134
Schaffhausen43735384
Schwyz433280152
Jura17411658
Appenzell Ausserrhoden1409743
Glarus1337756
Nidwalden1117734
Uri704621
Obwalden411922
Appenzell Innerrhoden14014

Meer gidsen

Ga verder met een ander onderdeel van de gids

Terug naar de gids voor het Zwitserse staatsburgerschap

Vragen

Statistieken: veelgestelde vragen

Worden afwijzingspercentages gepubliceerd?

Nee. Er wordt geen officieel nationaal afwijzingspercentage gepubliceerd, omdat veel aanvragen vóór een beslissing worden ingetrokken of niet worden voortgezet. Wij tonen alleen de officiële aantallen naturalisaties.

Welke route gebruiken de meeste mensen?

Gewone naturalisatie, met grote voorsprong. De vereenvoudigde routes, vooral voor echtgenoten van Zwitserse staatsburgers en de derde generatie, vormen het grootste deel van de rest.

Hoe vaak worden deze gegevens bijgewerkt?

Het Staatssecretariaat voor Migratie publiceert de jaarcijfers vroeg in het daaropvolgende jaar. Wij verversen de gegevens wekelijks uit de officiële bestanden.

Informatie, geen juridisch advies. Naturalisatiebeslissingen worden genomen door het kanton, de gemeente en het Staatssecretariaat voor Migratie, en de kantonale en gemeentelijke praktijk verschilt. Raadpleeg voor een beroep of een complexe zaak een advocaat.

Uw weg naar een Zwitsers paspoort, nauwkeurig gepland

Wij controleren uw verblijf, de kantonale regels en uw documenten, zodat uw aanvraag in één keer compleet is.

Plan een consult
StatistiekenVertrouwelijk consult
Consult